Среда, Апрель 24

Інгулець став частиною польсько-українського обміну

Минулого тижня в межах проекту “Обмін культурним надбанням молоді України та Польщі, як запорука майбутнього партнерства” молодіжна делегація з одинадцяти поляків відвідала мікрорайон Інгулець та місто Кривий Ріг.

Координацією проекту займалася Благодійна організація “Міжнародний благодійний фонд “ОЖИНА”. Обмін здійснювався у рамках Українсько-Польської Ради обмінів молоддю та за фінансової підтримки Мінмолодьспорту.

Іноземні гості провели в Україні дуже насичених шість днів, наповнених неймовірними враженнями. У перший же день візиту за сприяння ПрАТ “ІнГЗК” групи Метінвест для поляків було організовано екскурсію на підприємство, де ті могли побачити один з найбільших кар’єрів в Європі, відчути себе на місті водія гігантського самоскиду, відвідати диспетчерську кар’єру – мозковий центр цеху. Молодь була вражена масштабами підприємства та зізнавалася: нічого подібного до цього вони не бачили. Логічним продовженням дня стала екскурсія до музею ІнГЗК у Палаці Культури “Інгулець”, який також виступив партнером проекту. Тут поляки дізналися більше інформації про історію Криворіжжя та власне про технологічний процес видобутку залізної руди.

Другий день розпочався із екскурсії до краєзнавчого музею Криворізької гімназії №127, де школярі розповіли іноземцям про українську культуру, стародавні традиції та обряди нашого народу, а також підкріпили свої розповіді презентацією цікавих експонатів. Говорили про історію і під час наступної зустрічі із представниками гуманітарної місії “Чорний Тюльпан”, що займається пошуковими роботами в зонах проведення АТО та ООС, а також у місцях боїв Другої світової війни. Під час прогулянки меморіалом та відвідування музею місії у Криворізькій загальноосвітній школі №59 поляки задавали багато питань про сучаний конфлікт України з Росією, а також про часи німецької та радянської окупацій Української держави. Завершенням дня став майстер-клас із приготування вареників, після якого кожен міг скуштувати власноруч приготовану страву.

Однією з найзахоплюючих частин візиту став майстер-клас із Петриківського розпису на третій день перебування в Україні, який провела місцева майстриня Тетяна Прохоренко. Вона поділилася таємницями малювання та допомогла кожному створити листівочки, які учасники забрали додому в якості сувеніру. Решту дня поляки знайомилися із роботою Палацу Культури “Інгулець”, його колективами, технічним оснащенням та методами роботи. Гості були вражені рівнем підготовки дітей та дорослих, що виступили на репетиції до святкового концерту. Увечері ж гості продовжили розмову із учасниками місії “Чорний Тюльпан” та переглянули фільм про події на Донбасі.

Передостанній та останній дні візиту припали на державні свята, тож українці мали нагоду показати своїм друзям усю красу своєї культури. На День Прапора іноземній делегації влаштували екскурсію до центра Кривого Рогу, організували перегляд 3D-фільму про історію міста у галереї під квітковим годинником, показали творчість місцевих митців у картинній галереї, провели проспектом Поштовим та парком Мершавцева. Також усі разом подивилися святковий концерт у міському театрі ім. Тараса Шевченка.

День Незалежності також видався дуже насиченим та цікавим. Поляки спостерігали за парадом вишиванок, відвадали усі локації, що були представлені в Інгулецькому парку, відвідали майстер-класи з плетіння оберегів та кіс, та навчилися мистецтву писанкарства. Увечері знову дивилися на святковий виступ колективів Палацу Культури, а троє дівчат з делегації навіть змогли представити власні вокальні номери на сцені під час концерту. Після цього на банкеті з нагоди завершення проекту ділилися враженнями та емоціями, а також отримали сертифікати про участь та сувеніри на пам’ять про Кривий Ріг.

“Цей проект є дуже важливим, оскільки він допомагає налагодити взаєморозуміння між українцями та поляками, – ділиться учасник на ім’я Одисеуш. – Також ми можемо навчитися від вас багатьом речам, як-от комунікації з місцевою владою, що успішно робить фонд “Ожина”. Інша учасниця, Наталя, жартує: “До цього я думала, що в Польщі погана ситуація з дорогами, але після поїздки автобусом зі Львова до Кривого Рогу я змінила свою думку. Ну а якщо без жартів, то мені дуже сподобався цей проект. Він насправді примушує задуматися про відмінності у культурах, тож тепер я більше цінуватиму те, що маю в Польщі, і більше цікавитимуся людьми з інших країн”.

“Для нас це – перший досвід міжнародного проекту, коли представники маленької громади великого промислового міста змогли вразити друзів з Польщі своєю професійністю та щирістю, – ділиться директор МБФ “ОЖИНА” Кристина Видашенко. – Вагомим результатом для нас є те, що, озираючись на важке минуле двох держав, ми маємо змогу налагоджувати партнерство, зокрема через обмін культурним цінностями та робити свою державу з її солов’їною мовою, піснями, промисловістю та шаленим людським потенціалом відомою на весь світ у її кращих проявах. Точно знаємо, що це не кінець, а початок довгої співпраці та дружби двох міст – Кривого Рогу та Рацібужа. Обіцяємо – продовження буде!”